Педесет и седум годишниот Л.Ј од Кавадарци им подлегнал на повредите кој ги здобил кога во него удрил автомобил марка „форд фокус“ со кавадаречка регистерска табличка, управуван од дваесетгодишниот С.Ц од Кавадарци.

Кавадарчанецот М.А си ја силувал дванаесет годишната ќерка. Триесет и осум годишната Џ.А, мајката на девојчето случајот го пријавила во полиција и кажала дека сопругот ја силувал нивната ќерка во изминатите неколку месеци.

Пo десет години посветена работа на трасирање и развој на винскиот пат во Македонија Фондацијата „Тиквешки вински пат“ стигна до моментот на првата јубилејна берба на плодови. Тие се разновидни. Првите се поврзани со отворени три значајни објекти во Тиквешијата поточно првиот Музеј на вино во Македонија, првиот туристички информативен центар во Тиквешијата и првиот тренинг центар што за жал во моментов не функционира, но не по вина на Фондацијата.

Зимското одржување на локалните улици и патишта во општина Кавадарци и годинава ќе го извршува компанијата „Ја-ми“. Од таму потврдија дека зимската служба е подготвена за дејствување.

По седми пат се одржа „Фестивалот на младо вино“ во винарската визба „Тиквеш“ во Кавадарци. Многубројните љубители на виното имаа можност да го вкусат виното од годинешната берба и уште еднаш да се уверат во неговиот квалитет. Според првите импресии на познавачите на вино како и на останатите посетители меѓу кои повеќе амбасадори, политичари, познати личности од бизнис секторот и од уметноста, вината на „Тиквеш“ и од годинешнава берба имаат висок потенцијал за лласман како на домашниот така и на странските пазари.

Домашните производители на вино континуирано го подобруваат квалитетот на својот производ е оценката на здружението на винари на Македонија. Подобрувањето, според експертите се должи на поголемата едуцираност на производителите кои произведуваат вино во домашни услови

Поврзани вести

Web banner Duma Sinetta 2019 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.