- Денеска е последниот ден од изборната кампања за претстојните локални избори. Во зиминативе 20-тина денови водевме позитивна кампања. Ја промовиравме нашата програма „Нова ера за Велес“. На промовиравме на митинзи, на средби со граѓани, целни групи, од врата до врата. Допревме до сите, ја поделивме во домовите.Во оваа прилика дозволете ми да им се заблагодарам на сите членови на ВМРО ДПМНЕ кои неуморно работеа во изминативе денови. Дозволете да Ви се заблагодарам и Вам граѓаните кои ни пруживте топол и срдечен пречек, рече кандидатот за градоначалник на Славчо Чадиев.

Носителот на Листата со кандидати за членови на Советот на Општина Велес од коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ, д-р Александар Колев на завршната прес конференција им се заблагодари на поддршката што ја добиле од граѓаните на Велес.

Господата од ДПМНЕ немаат доблест да излезат пред велешката јавност и да кажат за оние злоупотреби и малвезации кои ги правеле додека ја водеа општина Велес, рекоа денеска на прес конференцијата на кандидатите за членови на Советот на Општина Велес од коалицијата предводена од СДСМ.

Левица го најави својот влез во Советот на општина Велес на денешната прес конференција посветена на очекувањата конечно да се разбие политичкото двопартиско милје кога се во прашање дводецениските состави на телото што управува со градот и со општината. Потсетувајќи на зборовите на Коста Рацин ,,Силно светнал ден“ како и со рациновата омилена реченица „Ќе победиме“ кандидатот за член на Советот на Листата на Левица, Игор Смилев најави дека тоа го очекуваат од носителот Димитар Апасиев.

Во последните пет месеци на Македонија и се случи вистинско помрачување во секој сегмент бидејќи се преполовија капиталните инвестиции во Буџетот, индустријата оди надолу, градежништво тоне, странски инвеститори размислуваат да си заминат, извозот опадна, девизните резерви секојдневно се топат и во последните четири месеци се намалени за 180 милиони евра, просечните плати се намалуваат, зголемувањето на пензиите е укинато . Субвенциите наместо да пораснат за десет отсто, како што ветуваа, сега ако приносот од вгодина се намали земјоделците ќе ги изгубат, додека трошоците на живот и цените секојдневно растат се зголемува сиромаштијата со што граѓаните ја губат сигурноста. Афери кои се случуваат на дневна основа кога тендери си делат луѓето од власта, рече лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски на митингот на коалицијата „За подобра Македонија“ во Велес.

Преку официјалниот Фејсбук профил, велешката детска градинка „Димче Мирчев“ најавила дека ќе присуствува на вечерашниот митинг на коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО ДПМНЕ. Станува збор за прифатена покана на администраторот на фејсбук страната за присуство на митингот. Веста денеска брзо се прошири на оваа социјална мрежа. За неа се зборуваше и низ градот. Беше коментирана од граѓани и од родители на децата кои се згрижени во оваа општинска институција. Тие најчесто коментираа како е можно воспитна установа да врши политичка пропаганда со „лајк“ на митинг што треба да се одржи во градот и како може да се кликаат „лајкови“ од профилот на градинката на профили против владејачката СДСМ и нејзиниот лидер Зоран Заев.

Поврзани вести

 

Најново