Zdravkovski fin

Смислено и тенденциозно продолжува пласираањето на лаги и дезинформации, со злоупотреба на најранливите категории на граѓани, од страна на СДСМ дека социјалната помош се зголемила за 300%, смета ОК на ВМРО ДПМНЕ во Велес. На денешната прес конференција претседателот Игор Здравковски излезе со податоци кои произлегуваат од Законот за социјална заштита и се поврзани со социјалните помошти што се спротивни на државните, соопштени од Министерството за труд и социјална политика.

opshtina fin

На Велес не му требат економски техничари и и продавачи бидејќи во Бирото за вработување има 213 невработени, од првата и 44 од втората струка. Овие два образовни профили што на деветоодделенците ги нуди УСО „Јовче Тесличков“ се непродуктивни и со учениците кои во моментов учат дополнително ќе го оптовари пазарот на труд во општината. Наместо економски и бизнис техничари како и продавачи во ова средно училиште ќе треба да се воведат нови струки кои му се неопходни на бизнисот, смета градоначалникот на Велес Аце Коцевски. Во Општина Велес, денеска, се одржа седница на Економскиот совет на која се разговараше токму за потребата од работна сила на локалната економија според која треба да се крои уписната политика на четирите средни училишта во градот.

DuskoNenad1

По двегодишни разговори и преговори на градоначалникот Аце Коцевски и претседателот на Советот на општина Велес, Ненад Коциќ со претседателот на Банка за храна на Македонија, Душко Христов денеска се случи и првата средба на која претставници на граѓанскиот сектор, членови на Советот, директори на институции кои подготвуваат храна, донатори, локалната администрација и Центарот за социјални работи во Велес разговараа за потребата од формирање на локална Банка за храна.

tuneliBasinoselo fin

Велешанецот Б.М (38) загина во сообраќајна несреќа што се случи на автопатот Скопје – Велес во близина на тунелите кај Башино Село. Загинатиот го управувал патничкото возило марка „Хјундаи“ со велешки регистерски ознаки кое излетано од автопатот во провалија.

TTK banka4

Непознат сторител, на 7 февруари 2020 година, во 9.20 часот во центарот на Велес ја ограбил експозитурата на ТТК Банка Ад Скопје во грабеж во кој вработените во Банката постапиле според процедурите и претходно дадените упаства, кои се применуваат во вакви случаеви од страна на банката, соопштија од ТТК Банка.

TTK1

Грабежот се случил претпладнево околу 11 часот. Тогаш во банката влегле ограбувачите впериле пиштол во вработените и ги принудиле да им ги дадат парите. Засега не се знае колку тежи кражбата.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново