Povardarska eparhija fin

4.06.2020

Повардарската православна епархија ги повика сите „верни чеда“ од сите населени места кои се наоѓаат во нејзиниот состав, во деновите петок и сабота, кога се одбележува верскиот празник  Духовденска Задушница во периодот од 08-14 часот, да дојдат во дворовите и во храмовите и со себе да понесат варена пченица, црвено вино и список со своите претходно упокоени блиски роднини и пријатели.

Velespanorama fin

4.06.2020

Освен двата нови случаи со заразени велешани, во вардарски плански регион има и новоинфицирано лице и во Неготино од Ковид 19 Според податоците на Министерството за здравство и Институтот за јавно здравје во последните 24 часа кога се направени 953 тестирања, во државата, се регистрирани 120 нови случаи на заразени граѓани и граѓанки. Повторно најмногу во Скопје, Куманово, Тетово и Штип. Починати се двајца граѓани. Денеска табелата со нови случаи на заразени изгледа вака:

Infektivnooddelenie1 fin

3.06.2020

Од направени 974 тестирања во државата, во изминатото деноноќие регистрирани се 101 нови случаи на ковид-19. По градови состојбата е следна:

avionprska fin

2.06.2020

Првото авионско третирање против комарци ќе се врши со средство „Цицерон 20“ од страна на кумановската фирма „Бониер“. Авио прскањето ќе се реализира помеѓу 5 и 6.30 часот.

bolnica fin

 2.06.2020

Позитивна на вирусот е медицинска сестра која што работи во амбулантата на Детско одделение во велешка болница. Таа до вчера била на работа, носела заштитна опрема, додека денеска била изолирана и веднаш примена на Инфективното одделение. Епидемиолозите ја завршиле епидемиолошката анкета со заразената пациентка и колегите на детското одделение.

patarinaGradsko fin

2.06. 2020

Поради изведување градежни активности при поставување на индуктивни јамки на Автопат А1, ќе има промена на режимот на сообраќај на патниот правец Велес – Градско.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново