veles3 fin

Велес покрај историски и културен имал и богат развиен црковен живот. Велешани одсекогаш биле верни на својот корен, на својата вера и секогаш покрај градењето на храмови, биле големи борци за заштитата на својот мајчин македонски јазик. Во црквите ретко двозволувале литургиите да се водат на грчки иако владиците биле Грци или Бугари. Со гордост ги посетувале храмовите кога во нив се пеело на славјански, на македонски, велешки дијалект.

Forumnazaednici1 fin

Регионален бизнис центар на успешност со седиште во Велес, Скејт парк со велосипедски и пешачки патеги во Кавадарци, Демир Капија и Чашка и Реставрација на владетелската палата на археолошкиот локалитет „Била Зора“ се трите проектни идеи кои добија најголем број на гласови последната форумска сесија. Тоа се проекти подготвени од тимови, претставници на општинската администрација, јавните институции и граѓанските организации од деветте општини во регионот

Katran fin

Афионот во Велес и велешко се одгледува околу 400 години, штом е пренесен од овчеполието. Во Овче Поле е донесен директно од Турција, од Анадолија, и се покажало дека македонската почва е со таков квалитет, што афионот успевал со солидни приноси, како семе така и катран.
Катранот се добивал примитивно, со засекување на афионската чушка на две места со кратко свиткано ноже.

veles1 fin

Образоването на женските деца во стар Велес заостанувало многу зад образованието на машките ученици. Главниот проблем бил недостатокот на учителки, а не помало и патријахалното воспитување од страна на родителите кои не ги пуштале девојчињата да учат со учениците момчиња. Родителите биле убедени дека женските деца не треба да посетуваат училиште и да бидат писмени туку да се омажат, да раѓаат деца и да бидат добри домаќинки.

FilipceiNikolaodat fin

Министерот за здравство Венко Филипче се надева дека епидемијата со морбили за краток временски период ќе заврши. Тој одговарајќи на новинарско прашање денеска од Велес рече дека дневно се евидентираат од пет до шест нови случаи на заболени на Инфективната клиника во Клиничкиот центар во Скопје од кои дел се задржувале а дел се пуштале на домашно лекување.

Naslovna fin

Целосно реновираните простории во Здравствениот дом во Велес ќе го подигнат квалитетот на здравствените услуги на граѓаните. Двете нови возила за Итна помош што ќе ги добие оваа јавна установа, како грант од Јапонската Амбасада ќе придонесат за унапредување на дејноста. Имплементирањето на новиот модел на Мобилни сервиси треба да ги направи многу поблиски здравствените услуги до граѓаните кои живеат во населените места на општина Велес и на соседните, рече министерстот за здравство Венко Филипче. Тој денеска присуствуваше на свеченото предавање на реновираниот Здравствен дом во Велес.

Поврзани вести

300x250 web banner Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 26/07/2019 година.