Gemigjii3

11.11.2020

На Мало мовче ги поставија добро познатите транспаренти со кои од трибините на градски фудбалски стадион „Зоран Паунов“ или во спортската сала “Гемиџии“ постојано ги бодреа спортските клубови и запалија факели во чест на 76 роденден на Велес. Вака годинава членовите на навивачката група „Гемиџии“ одлучија да го одбележат празникот на својот роден град, ослободувањето на Велес. Тие напишаа и инспиративен текст:

Plivacivovoda

12.09.2020

Aлександар Илиевски од ПК „Нептун“ го освои првото место, Филип Дерковски од ПК „Орион“ второто а третото на денеска одржаниот Пливачки маратон на велешко езеро „Младост“ се пласира Андреј Стојановски од ПК „Нептун“. Во професионалниот дел на натпреварувањето кај жените прва беше Јана Костандиновска од ПК„Нептун“, второто место го освои Калина Стојановска од ПК„Нептун“ додека на третото место се пласира Калина Стојчовска од ПК „Младост“. Оваа трка се бодуваше за генералниот пласман во Македонскиот куп во маратонско пливање што денеска заврши.

Maratonnaslovna fin

12.09.2020

Маратонците во пливање на скопскиот пливачки клуб „Нептун“ годинава се апсолутни победници на велешкиот пливачки маратон на езеро „Младост“. Александар Илиевски во машка и Јана Костандиновска во женската трка. Од многубројната публика на езерскотиот брег тие заслужено ги собраа апаузите и овациите како за победата така и за постигнатото време.

pobednici fin

31.08.2020 

Убедливо, Драган Ванов го освои првото место на во Е 1 класата на Ендуро трката во Старо Нагоричане додека возачот Елвир Мемедов се пласираше на четвртото место. Второто место во класа Е 2 го освои возачот Синиша Николовски исто како и Дарко Андов во класата Хоби.
Трката се возеше во петокот на 28 август во Старо Нагоричане.

ZRDBabunaDojran1

20.07.2020

Од државното првенство во риболов на пливка во категорија У-15, што викендов се одржа на Дојранско езеро, тимот на Здружението на спортски риболовци „Бабуна“ од Велес се врати со медали, две дипломи и два пехари за освоени две први места.

Endu fin

20.06.2020
Педесеттина натпреварувачи од државата во недела, на 21 јуни, ќе учествуваат во првата трка од државниот Ендуро шампионат за 2020 година. Годинешниот шампионат во оваа возбудлива мото дисциплина ќе се одржи на веќе познатата локација на велешкото езеро „Младост”.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново