Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Ракометарите на Македонија во исклучително резултатски непредвидлив меч против големата ракомента сила Германија одиграа нерешено, 25:25.

Со три бода одат во втората фаза од Европското првенство. Нашите ракометари како први во групата се селат во Вараждин.

Во македонската репрезентација најефикасни беа Кире Лазаров и Дејан Манасков со по 5 постигнати погодици.

Македонските репрезентативци одлично го започнаа натпреварот, играјќи во нападот со 7 наспрема 6 играчи на противникот.

Оваа тактика на тренерот Гонзалес вроди со плод и нашите ракометари успеаја во првите 15 минути од натпреварот да имаат неколку гола предност.

Потоа Германците се вратија во мечот и таквиот нивен напор ги доведе до три гола предност, но сепак на полувремето двете репрезентациите заминаа со резултат 12:11

Второто полувреме беше многу понеизвесно, цело време се играше цврсто и машки.

Десетина секунди пред завршувањето на натпреварот Македонија во свои раце ја имаше победата, но ударот на Стојанче Стоилов беше одбранет од страна на германскиот голман.

 

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.