Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Ракометарите на Македонија во исклучително резултатски непредвидлив меч против големата ракомента сила Германија одиграа нерешено, 25:25.

Со три бода одат во втората фаза од Европското првенство. Нашите ракометари како први во групата се селат во Вараждин.

Во македонската репрезентација најефикасни беа Кире Лазаров и Дејан Манасков со по 5 постигнати погодици.

Македонските репрезентативци одлично го започнаа натпреварот, играјќи во нападот со 7 наспрема 6 играчи на противникот.

Оваа тактика на тренерот Гонзалес вроди со плод и нашите ракометари успеаја во првите 15 минути од натпреварот да имаат неколку гола предност.

Потоа Германците се вратија во мечот и таквиот нивен напор ги доведе до три гола предност, но сепак на полувремето двете репрезентациите заминаа со резултат 12:11

Второто полувреме беше многу понеизвесно, цело време се играше цврсто и машки.

Десетина секунди пред завршувањето на натпреварот Македонија во свои раце ја имаше победата, но ударот на Стојанче Стоилов беше одбранет од страна на германскиот голман.

 

Поврзани вести

 

Вчера и денеска во ЈКП Дервен се испита причината за краткиот прекин на испорака на вода на ЈЗУ Болница – Велес на ден 20.02.2018 година.

Утврдено е дека екипа на Сектор Водовод работела на замена на вентил на ул. Љубљанска, поради што морале да го затворат вентилот на линијата од која од оваа страна се снабдува со вода болницата.

Но, лицето кое го затворило вентилот заради активностите на ул. Љубљанска, со крајна небрежност истото го сторило без да провери дека вентилот од втората доводна линија од страната на Којник бил исто така затворен, а што морал да го стори пред да го затвори вентилот од првата доводна линија. На овој начин ги затворил двата вентила од двете доводни линии и предзвикал краток прекин на водоснабдувањето во болницата во времетраење од 10-15 минути, по што било интервенирано и воспоставено нормално водоснабдување.

Како резултат на горенаведеното, во ЈКП Дервен во тек е постапка за утврдување на дисциплинска одговорност на соодветно лице, кон кое ќе бидат преземени строги дисциплински мерки.

Значи, не станува збор за намерно исклучување на водата на болницата, или исклучување со дадена наредба, бидејќи за тоа нема причини.

Реакциите на јавноста се оправдани и очекувани. Сепак, коментарите на социјалните мрежи кои имаат намера да прикажат пред јавноста дека наведениот проблем е намерено предизвикан, смислен и сл. и дека некој сака свесно да предизвика проблем се неточни и злонамерни.

Со почит,
ЈКП Дервен

Најново