Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Protest fin

Навивачката група „Гемиџии“ го исполнува своето дадено ветување дека до последен здив ќе се бори за опстанокот на РК „Борец“. По одржаната прес конференција во клубските простории, кога дел од членовите на навивачката група, јавно проговорија како претходно сами се обидувале да го спасат клубот а преку собирањето на лични средства и донации од граѓани и да го спасат од згаснување ракометот сега организираат протестен марш низ улиците на Велес на кои ги покануваат сите вљубеници на спортот во градот. Во објава на фејсбук „Гемиџии“ напишаа:

„Почитувани пријатели, навивачи, љубители на ракометот вие кои што живеете за Борец, Ве повикуваме за гордоста на Велес, за гордоста на нашата држава, за нашиот Борец Велешки сите да излеземе на мирен марш за спас на клубот, во нашиот мирен марш низ Велес да покажеме дека искрено го сакаме спортот, дека искрено го сакаме ракометот и да му ја овозможиме шансата што живот значи на нашиот Борец. Во петок на 24.08.2018 година во 19:00 часот од пред споменикот на Панко Брашнаров. Дојдете и заедно да се обидеме, заедно да покажеме дека ВЕЛЕС ЖИВЕЕ ЗА БОРЕЦ. БЕЗ БОРЕЦ , НЕМА ЖИВОТ !!“, напиша навивачката група „Гемиџии“.

Оваа реакција на навивачката група следи по намалувањето на финансиските средства за РК „Борец“ од страна на Советот на Општина Велес со што се доведе во прашање опстанокот на клубот.

Претходно, на новинарско прашање зошто се намалени финансиските средства што се трансферираат на жиро сметката на овој спортски клуб, Градоначалникот Коцевски, на прес конференција одговори дека од вкупно 5 милиони и 600 илјади денари во годишната Програма за активности во областа на спортот со кои се поддржуваат спортските клубови РК „Борец“ добива скоро 25% или 1 милион и 500 илјади денари и дека секој месец на клубската сметка се префрлаат по 125 илјади денари и порача дека кога Општината би имала повеќе финансиски средства тогаш на клубот би се префрлиле и повеќе финансиски средства како и на останатите спортски клубови на кои знаел дека им требаат повеќе пари.

Но Управата на РК „Борец“ и навивачката група „Гемиџии“ не се задоволни од ваквиот став на Градоначалникот. Навивачката група за вечерва, петок, 24 август во знак на протест организира марш низ градските улици./У.Ј

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има
потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/04/2019 година.