Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Velosipedisti1 fin

Патеката долга 47,9 км, за 10 км подолга од изминатите години, возеа денеска околу 300 велосипедисти учесници на турата што се организира по петти пат рамките на Фестивалот на велешка пита и вино.

Стартот беше на плоштад Сармаале.

Велосипедистите од Македонија со гостите од Грција и Украина возаа низ велешките села Раштани, Белештевица, Сопот, Сујаклари и Башино село, ги посетија винариите "Шато Сопот и "Тристо" како и два манастири во Велешкиот регион.

Главна атракција на годинешната тура е возењето со велосипед на дрвен висечки мост.

Velosipedisti2 fin

Крајната цел на велосипедската тура исто така беше плоштад Сармаале.

Спортскиот настан го организираше здружението "Велес Бајкинг" со поддршка на Општина Велес./У.Ј

 

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.