Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Македонската ракометна репрезентација го доживеа првиот пораз на Европското првенство, откако на првиот натпревар од главната фаза загубивме од Шпанија со убедливи 20-31.

Шпанците од самиот старт тргнаа напаѓачки и направија предност која што ја надградуваа и одржуваа во целиот натпревар.

Во првото полувреме повреда заработи и капитенот на македонската репрезентација, Кире Лазаров, кој потоа го пропушти остатокот од натпреварот.

Македонските ракометари во вторник ги очекува дуелот со Чешка, а в среда и последниот дуел од групата 2 против олимпискиот првак Данска.

На чело на табелата е Данска со 6 бодови , Шпанија и Германија имаат по 4, Македонија остана со 3, Чешка има 2, Словенија само 1 бод.

 

Поврзани вести

Web banner Duma Sinetta 2019 300x250px 01

Најново