Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Македонската ракометна репрезенатција вчер убедливо со 11 разлика загуби од Данска, со што го заврши настапот на Европското првенство во Хрватска на единасетото место.

По поразот од Чешка, македонските ракометари имаа сили само за едно полувреме против Данска, во кое се држеа и беше изедначено.

Местата 11 и 12 се одредуваат според двете шестопласирани селекции во групите и нивниот број на освоени бодови. Македонија бодовно е подобра од Србија, па така, го зазема 11. место на ЕП.

Ова Европско првенство беше последната шанса на генерацијата на Кире Лазаров да се пласира на повисоко место во европскиот ракомет. На следното поголемо ракометно првенство најверојатно нашата селекција ќе има големи играчки промени.

Сепак, ова издание во Загреб покажа дека ако се има стратегија и волја за работа навистина може да се постигнат значителни спортски резултати, но и вистинско претставување на Република Македонија.

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

banerknigovodstvo

Најново