Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

PELIVANI3 fin

Пеливанот Кадир Камбери беше прогласен за надобар и наградата за најдобра борба му беше доделена на пеливанот Дејан Митров од Штип за борбата со Муамет Асани од Кичево на Турнирот во пеливанско борење што за прв пат се одржа во Велес.

PelivaniKamberi fin

Двочасовниот спортски настан, организиран како придружна манифестација на 14 Фестивал на пита и вино се одржа денеска, сабота 21 октомври, во Младински парк во Велес. 

На турнирот учествуваа вкупно 24 пеливани од Чашка, Скопје, Кичево, Прилеп и Штип.

Pelivani Kocevski fin

На самиот почеток на спортскиот боречки натпревар Градоначалниот на Општина Велес, Аце Коцевски ги поздрави пеливаните и рече дека во село Бузалково ќе се подготви нов терен наменет за борење на пеливани како и дека Општина Велес и во иднина ќе се залага за подобрување на условите за развој на овој традиционален боречки спорт затоа што турнирите од овој тип претставуваат автентични настани кои поседуваат и многу елементи со културолошка заднина.

PELIVANI1 fin

Пеливанството како боречки спорт има долга традиција во велешкиот регион. Досега овој турнир се одржуваше во селото Бузалково, но поради непостоењето на соодветен терен годинава настанот се одржа во Велес во организација на Федерацијата на пеливанско борење на Република Македонија, Општина Велес и Пеливанскиот клуб „Пеливан" од Велес, како технички организатор./У.Ј

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.