FRTP fin

22.09.2020

Фондот за иновации и технолошки развој денеска ќе ги презентира проектите избрани на јавниот повик „Стартапувај 2“, наменет за поддршка на стартап компании.

mikrosoft fin

14.09.2020

Понудата на американската технолошка компанија „Мајкрософт“ за купување на американскиот дел од видео апликацијата „ТикТок“ беше одбиена од кинеската компанија која е сопственик на таа платформа, „БајтДенс“, соопшти синоќа „Мајкрософт“.

Tikves1 fin

04.09.2020

Винарската визба „Тиквеш“уште еднаш ја потврди својата лидерска позиција како најтрофејна винарница во Југоисточна Европа. На трите најголеми и најпрестижни светски вински натпревари што неодамна се одржаа во Европа и Азија, врвните вина на „Тиквеш“ и „Tikveš Châteaux & Domainеs“ освоија 24 медали, а со медал се закити и познатата тиквешка „Лозова ракија VS“.

zaevsostopanstvenici fin

31.08.2020

Владата во наредните четири години да се стави приоритет на економскиот аспект со цел да се излезе од состојбата поради ковид кризата, како и да работи на институционални реформи, ефикасно менаџирање на буџетот, борба против корупцијата, спречување на сивата економија и на иселувањето на младите, побараа бизнисмените од Стопанската комора на Македонија, МАСИТ и Комората на Северозападна Македонија на денешната средба со новозибраниот економски тим на Владата.

nbrm fin

21.08.2020

Во јули 2020 година, паричната маса се зголеми за 0,7 отсто на месечна основа под влијание на растот на депозитните пари, краткорочните депозити и готовите пари во оптек, при остварен пад на долгорочните депозити до две години. На годишна основа, паричната маса е зголемена за 9,3 отсто, во поголем дел како резултат на повисоките депозитни пари.

bislimovski fin

6.08.2020

Зголемувањето на цената на струјата нема да влијае врз покачувањето на останатите производи затоа што 90 проценти од индустриските и комерцијалните потрошувачи купуваат електрична енергија на слободен пазар. Значи нашата одлука воопшто не се рефлектира на овие потрошувачи и не може да стане збор за некаква инфлаторна спирала, ниту пак за зголемување на цените на нивните производи, вели во интервју за МИА претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимоски.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново