Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Македонија испратила барање до неколку меѓународни банки за доставување предлози за издавање Еврообврзница во првата половина на 2018 година, објави Ројтерс, повикувајќи се на банкарски извори.

Од Министерството за финансии за МИА велат дека Владата во овој момент се уште нема донесено одлука за издавање државни хартии од вредност на меѓународниот пазар на капитал и оти во своето работење има редовна комуникација со меѓународните банки и потенцијалните инвеститори и ги следи движењата на пазарот на капитал.

Целта, како што посочуваат, е Министерството за финансии да донесува информирани и стратешки правилни одлуки. Врз основа на овие информации Министерството носи одлуки за идните начини на финансирање, зависно од условите.

Појаснуваат дека Министерството за финансии може да издаде ваков инструмент само со усвојување на одлука на Влада, а во моментов таква одлука нема.

Последанта еврообврзница Македонија ја издаде во јули 2016 година во вредност од 450 милиони евра со каматна стапка од 5,625 отсто со рок чиј рок на достасување е јули 2023 година.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.