Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Грчката Влада планира да подели 1,2 милијарди евра на социјално загрозени граѓани и на лица со пониски приходи за Божиќ. Парите се дел од вишокот во буџетот што грчката Влада го оствари, доколку не се сметаат ратите за отплата на долгот кон странство, објави весникот То Вима.

Според весникот, Владата на Алексис Ципрас разгледува дали дел од парите да бидат поделени и на невработените и младите. Грчките власти веќе најавија дека остварениот примарен суфицит во буџетот ќе им биде поделен на граѓаните. Грција беше принудена да ги скрати пензиите, државните плати и голем број од ваквите годишни бонуси по банкротот во 2009 година.

Пред да се подели Божиќниот бонус, Владата сепак ќе мора да побара дозвола за тоа од меѓународните доверители, а граѓаните ќе мора да поднесат барања, во кои ќе наведат дека ги задоволуваат критериумите кои ќе бидат воспоставени. Според владините проценки, околу милион граѓани ќе се квалификуваат за тој бонус кој во просек ќе изнесува околу 1.000 евра.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.