Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Српската премиерка Ана Брнабиќ утре на железничката станица во Земун ќе го означи почетокот на работите на модернизација и реконструкција на пругата Белград-Будимпешта, соопштија денеска Владата на Србија.

Во рамките на проектот, првата делница на која утре започнуваат градежните работи е онаа од Белград Центар до Стара Пазова.

Како што соопшти Кабинетот на Брнабиќ, со проектот е предвидена комплетна реконструкција и модернизација на градежната и на електротехничкита инфраструктура, со цел зголемување на брзината на движење на возовите на делницата Белград-Батајница до 120 километри на час, а од Батајница до Стара Пазова до 200 километри на час.

Поврзани вести

 

Вчера и денеска во ЈКП Дервен се испита причината за краткиот прекин на испорака на вода на ЈЗУ Болница – Велес на ден 20.02.2018 година.

Утврдено е дека екипа на Сектор Водовод работела на замена на вентил на ул. Љубљанска, поради што морале да го затворат вентилот на линијата од која од оваа страна се снабдува со вода болницата.

Но, лицето кое го затворило вентилот заради активностите на ул. Љубљанска, со крајна небрежност истото го сторило без да провери дека вентилот од втората доводна линија од страната на Којник бил исто така затворен, а што морал да го стори пред да го затвори вентилот од првата доводна линија. На овој начин ги затворил двата вентила од двете доводни линии и предзвикал краток прекин на водоснабдувањето во болницата во времетраење од 10-15 минути, по што било интервенирано и воспоставено нормално водоснабдување.

Како резултат на горенаведеното, во ЈКП Дервен во тек е постапка за утврдување на дисциплинска одговорност на соодветно лице, кон кое ќе бидат преземени строги дисциплински мерки.

Значи, не станува збор за намерно исклучување на водата на болницата, или исклучување со дадена наредба, бидејќи за тоа нема причини.

Реакциите на јавноста се оправдани и очекувани. Сепак, коментарите на социјалните мрежи кои имаат намера да прикажат пред јавноста дека наведениот проблем е намерено предизвикан, смислен и сл. и дека некој сака свесно да предизвика проблем се неточни и злонамерни.

Со почит,
ЈКП Дервен

Најново