Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

voz fin

Независниот синдикат на машинскиот персонал на Македонија при МЖ Транспорт бара пензионирање на машинскиот и извршниот персонал со 40 години стаж, со што, како што соопштуваат, ќе им се врати правото што им било одземено во 2007 година.

Во соопштение НСМПМ денеска наведе дека министерката за труд и социјална политика Мила Царовска минатата есен им ветила оти на машиновозачите и извршниот машински персонал заедно со рударите ќе им биде вратен стариот начин на пензионирање.

– Сакам да го информирам и потсетам министерот за труд и социјална политика за нашето одземено право кое го имавме до 2007 год. за одење во пензија со стаж од 40 година како еден од условите, а министерот ги спомна само рударите иако есента 2017 година ни вети дека во пакет заедно со рударите ќе ни биде вратен стариот начин на пензионирање и тоа како за полиција и рударите така и за вас машинскиот и извршниот персонал на МЖ-Транспорт А.Д Скопје. Па така, една опомена дека доколку нас машинскиот и извршниот персонал не изоставите од промените на новиот закон за пензионирање, ние нема да останеме пасивни туку на наш начин радикално ќе се спротивставиме на таквиот закон каде што нас ќе не дискримирате, се вели во соопштението, потпишано од претседателот на НСМПМ Душко Чакаровски.

Во изјава за МИА Чакаровски рече дека до 2007 година машиновозачите имале право за предвремено пензионирање со стаж од 40 години односно со 30 години ефективен и 10 години бенифициран стаж.

Тој најави дека ќе бараат средба со ресорната министерка за да добијат исто право за пензионирање како рударите и полицијата.

– Не може да возиме на 60 години. На таа возраст не сме психиофизички способни за ваква работа. Надлежните институции нека споредат на колку години се пензионираат машиновозачите во другите држави, изјави Чакаровски.

Машинскиот и извршниот персонал на МЖ Транспорт го сочинуваат 230 вработени, од кои годишно се пензиониарат 10 до 15 лица./МИА

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.