Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

evra fin

Европската централна банка (ЕЦБ) престана да издава банкноти со номинална вредност од 500 евра.

Една од главните причини за одлуката да се стави крај на издавањето на апоени од 500 евра, што беше донесена уште во мај 2016 година е фактот дека овие банкноти многу ретко ги користат обичните граѓани, наспроти изната активна употреба за перење и финансирање тероризам.

„Од 27 јануари, 17 од 19 национални централни банки ќе престанат да даваат банкноти со номинална вредност од 500 евра“, се вели во соопштението на ЕЦБ.

На Австрија и на Германија им е дозволено да издаваат такви деноминации до 26 април.

Банкнотата од 500 евра секогаш ќе ја задржи својата вредност и може да се разменува во национална централна банка на еврозоната во секое време.

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.