Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

berlinskiaerodromi fin

Синдикатот на јавниот сектор „Верди’ води преговори во име на 23.000 припадници на обезбедувањето во Германија.

Повеќе од 640 летови се отажани денеска во германија поради штрајкот на службите за безбедност на аеродромите во Дизелдорф, Келн и Штудгарт, за да се изврши притисок на управата во текот на преговорите за платата.

Од 1.054 планирани петови откажани се 640, соопштија од воие аеродроми, со напомена дека ќе има големи доцнења на сигурносните пунктови. Низ овие аеродроми дневно поминуваат 115.000 патници.

Синдикатот од каде преговараат за заработката, бараат зголемување на сатницата на 20 евра.

Штрајкот на берлинските аеродроми „Шенефелд’ и „Тегел“ во понеделникот на 7 јануари, предизвика доцнење и откажување на летови.

 

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.