bekteshi fin

8.06. 2020
Министерот за економија Крешник Бектеши денеска соопшти дека ако постојат финансиски можности, Владата ќе ја продолжи мерката со која на компаниите им се исплаќаат по 14.500 денари поддршка за секој вработен.

zlato srebro fin

8.06.2020

Неочекуваниот пад на американската невработеност го поттикна растот на акциите, кои со скокови се враќаат на нивото пред епидемијата.

plateznikarticki fin

8.06.2020

По отпочнување на корона-кризата, физичките лица сè повеќе ги користеле придобивките на електронското банкарство.

evro denar fin

3.06.2020

Според средната курсна листа на НБРСМ еврото денеска изнесува 61.6957 денари, додека американскиот долар чини 55.2136 денари, британската фунта пак, изнесува 69.2564 денари.

DIT fin

2.06.2020

Во периодот од 11 март до 28 мај годинава Државниот инспекторат за труд регистрирал 2.300 пријави од граѓани, од кои 847 на непочитување на мерките за заштита од коронавирусот. Останатите пријави, како што рече директорот Аљајдин Хавзиу, биле за добивање информации.

angeleska fin

31.05.2020

Корисниците на платежните картички од третиот владин сет на економски мерки своите 9.000, односно 3.000 денари ќе ги добијат на посебните сметки најдоцна до 3 јули и ќе мора истите да ги потрошат до 31-ви истиот месец, гласи уредбата за финансиска поддршка на граѓани и вработени лица со низок доход, млади лица и здравствени работници. Тие ќе можат да се потрошат на купување на македонски производи и на услуги од локални компании.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново