Ирската авио-компанија Рајанер планира наместо промотивни наскоро да дели бесплатни карти за сите оние кои сакаат да летаат со нив, пренесе Фактор.

Обезбедувањето одржливост на пензискиот систем е важна среднорочна цел, предупредуваат од Меѓународниот монетарен фонд во најновиот извештај за Македонија, јави Макфакс.

На крајот на јуни, бруто надворешниот долг изнесува 6,914 милијарди евра или 72 % од БДП. Тоа според послениот извештај на НБРМ, значи дека надворешниот долг во однос на претходниот квартал се зголемил за 1,1 % од БДП, пишува Телма.

Пензиите растат, а растат и стравувањата за пензискиот систем. Во декември ќе стартуваат новите пензии повисоки за 5 отсто,пишува Фактор.

Струмица-гас“ објави тендер за избор на фирма што ќе гради нови 6,5 километри дистрибутивна гасоводна мрежа во градот и во околните населени места, јави Плусинфо.

Агенцијата за млади и и спорт објави тендер во вредност од над 254 милиони денари,без ДДВ за изградба на 150 терени за кошарка во повеќе општини.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.