За прв пат во историјата на Македонија, Бруто – надоврешниот долг намина 8 000 000 000 долари ( осум милијарди долари), или конкретно, заклучно со третиот квартла од 2016 достигна ниво од 8,4 милијарди долари односно 7,5 милијарди евра, пренесе порталот Фактор.

Долгогодишниот загубар акционерското друштво „Емо“ од Охрид оди во стечај. Отворање на стечајна постапка побарала Управата за јавни приходи на која и должи поголема сума на пари од неплатен данок и придонеси.Основниот суд во Охрид веќе назначи и стечаен управник, пишува Плусинфо.

Во првите десет месеци од 2016 година, во Македонија влегле 197 милиони евра странски инвестиции, покажуваат податоците од Народната банка.

Бензините и дизел горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за два денара по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Вистинска новогодишна „честитка“ ќе ни испорача Регулаторната комисија во понделник. Цената на нафтата на светските берзи, гарантира дека од идниот вторник ќе возиме значително поскапо гориво.

На меѓународните пазари еврото минатата недела падна под 1,04 долари, за прв пат во 14 години. Во четвртокот, еврото се намали на ниво на 1,0363 долари, што е најниско ниво од јануари 2003 година, а крајот на неделата го дочека со ниво на 1,0452 долари, што е намалување од 1,05 отсто во однос на претходната недела, пишува Макфакс.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinetta 2019 300x250px 01

Најново