Авио компанијата „Катар Ервајз“ од денеска воспоставува директна авионска линија од Доха за Скопје.

Владата ќе го поништи тендерот за гасификација на Македонија. Како што велат од таму, пристигната е само една понуда и согласно законот, постапката ќе биде поништена. За да може да продолжи процесот на гасификација на последната Владина седница поради оставка на претходниот претседател на Комисијата за тендерски постапки, како привремено решение на таа функција е назначен Љупчо Петкуќески, кој е советник на вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев.

Европската унија ќе ја финансира изградбата на железничката пруга од Kоридорот 8, која треба да ги поврзе Јадранското и Црното море и ќе минува преку територијата на Македонија, изјави еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во интервју за Дојче Веле.

Случајот „Макпетрол“ и натаму е во статус кво, цела година откако анонимната офшор-компанија „Балкан петролеум холдинг лимитед“ се обиде да го преземе македонскиот нафтен гигант. Комисијата за хартии од вредност, која уште во септември лани „привремено“ ја запре постапката, и натаму не соопштува дали има конечна одлука за понудата на „Балкан Петролеум Холдинг Лимитед“.

На почетокот на идниот месец се очекува нов ценовен шок врз џебот на граѓаните. Имено, се очекува да поскапат цигарите за околу 4 денари.

Само за изградба на шесте „заборавени“ клучки на автопатот Кичево-Охрид ќе бидат потребни дополнителни 30 милиони евра, сума која не е предвидена во првичниот договор со кинеската компанија, велат упатените во надзорот.

Поврзани вести

 

Најново