Мажите повеќе ќе заработуваат од жените во наредните 70 години, информираа вчера во Женева од Меѓународната организација на трудот, пишува Фактор.

Регулаторната комисија за енергетика денеска одлучи малопродажните цени на бензините од полноќ да се зголемат за три денари, а на дизелот за 2,5 денари.

Градежништвото останува најголем двигател на македонската економија и гранка која остварува најголем раст.

Доколку потрае политичката криза постои опасност странските инвеститори да ја напуштат Македонија и своите бизниси да ги преселат во други држави, предупредуваат економистите. Анализите покажуваат дека изминатата година токму поради кризата бил намален економскиот раст и имаше пад на бруто домашниот производ.

Компаниите од Македонија го губат косовскиот пазар. Минатата година, извозот од Македонија на Косово изнесувал 190 милиони долари, додека во 2010 изнесувал 440 милиони долари, покажува официјалната статистика. Економистите предупредуват дека е време стопанствениците и власта да се занимаваат со реалните проблеми и што треба да бидат приоритет, а не само со дневна политика, јави АлсатМ.

Од денеска цигарите поскапуваат од 3 до 5 денари по кутија. Нови цени ќе имаат сите цигари на Тутунскиот комбинат Прилеп меѓу кои и најпопуларните Бренд.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

 

Најново