Не запре трендот на намалување на депозитите и во мај. Народната банка регистрираше и пад кај кредитирањето. За еден месец депозитната база се намалила за скоро 22 милиони евра а кредитната изложеност за речиси 7 милиони евра. На страната на кредитирањето, особено изразено намалување има кај приватниот сектор, односно кај компаниите.

Граѓаните минатиот месец повлекле 67 милиони евра од банките, а депозитната база се намалила за 22 милиони евра, покажуваат податоците на Народната банка, пишува Мета.

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во април 2016 година изнесува 22.356 денари и бележи раст од 2,8 отсто во однос на април 2015 година, објави денеска Државниот завод за статистика.

Кој стои зад наводната кипарска фирма што сака да го купи „Макпетрол“. Ова засега останува тајна. Сепак тоа не им пречи на вработените акционери сериозно да размислуваат за продажба на нивните акции, пишува Фактор.

Невработеноста во Германија се намали повеќе од очекуваното во мај, како резултат на зголемувањето на надежите дека најголемата економија во Европа ќе биде во состојба да го прими масовниот прилив на бегалци во земјата, пишува Факултети.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinetta 2019 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.