Цената на струјата од први јули ќе биде поевтина за 0,25%, ваква одлука се очекува да донесе денеска регулаторната комисија за енергетика, дознава Фактор. Регулаторите досега анализраа трошоците на енергетските компании ЕЛЕМ, ЕВН и МЕПСО, дознава Фактор.

Милјардерот кој во 1992 година заработи богатство така што со шпекулации на пазарот ја собори фунтата, сега заработи со купување на злато, пишува Фактор.

Цигарите поскапуваат за три денари, нели е ова добра причина за да се откажете од нив?

Бензините и дизелот поевтинуваат за половина денар по литар, објави денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Како што предвидеа експертите, се случија големи потреси на финансиските берзи. Шредупредувањето гласеше дека гласањето за излез од ЕУ може сериозно да ги загрози изгледите за раст на Велика Британија и може да доведе до девалвација на фунтата и до 30%.

Во првите две години од либерализацијата на пазарот државните претпријатија купиле струја за 18,2 милиони евра од вкупно 4 приватни снабдувачи, при што 89% купиле струја од истите две компании – Мист Енерџи и Фјучр Енерџи, го објави Призма истражувањето на Центарот за граѓански комуникации.

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

banerknigovodstvo

Најново