Градежништвото останува најголем двигател на македонската економија и гранка која остварува најголем раст.

Доколку потрае политичката криза постои опасност странските инвеститори да ја напуштат Македонија и своите бизниси да ги преселат во други држави, предупредуваат економистите. Анализите покажуваат дека изминатата година токму поради кризата бил намален економскиот раст и имаше пад на бруто домашниот производ.

Компаниите од Македонија го губат косовскиот пазар. Минатата година, извозот од Македонија на Косово изнесувал 190 милиони долари, додека во 2010 изнесувал 440 милиони долари, покажува официјалната статистика. Економистите предупредуват дека е време стопанствениците и власта да се занимаваат со реалните проблеми и што треба да бидат приоритет, а не само со дневна политика, јави АлсатМ.

Од денеска цигарите поскапуваат од 3 до 5 денари по кутија. Нови цени ќе имаат сите цигари на Тутунскиот комбинат Прилеп меѓу кои и најпопуларните Бренд.

На работниот состанок помеѓу градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески и менаџерскиот тим на Ер Србија“ што денеска се одржа во Белград , се разгледала можноста од почетокот на месец јуни до крајот на октомври, да стартува авио-линија Охрид – Белград, соопшти Општина Охрид.

Агенцијата за храна и ветеринарство вели дека на македонскиот пазар нема небезбедни чоколади во кои е утврдено присуство на делови од пластика.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.