Во почетокот на јуни Швајцарија би требало да одржи референдум на кој ќе се одлучува за воведување на основниот доход, според кој државата на секој полнолетен државјанин месечно би му исплатувала загарантирани 2500 франци, пишува Фактор.

НБРМ констатира дека во овој период зајакнува и побарувачката на станови, што е резултат на растот на станбените кредити.

Се топат зделките на домашните градежни компании во странство, јави Телма.

Трошоците на живот во април во однос на март годинава се зголемени за 0,1 отсто, а цените на мало за 0,5 отсто. Споредено со април лани трошоците на живот се намалени за 0,7 проценти, а цените на мало за 0,6 проценти, објави денеска Државниот завод за статистика.

Европската централна банка најави дека до крајот на 2018 година ќе престане да ги печати банкнотите од 500 евра.

Изградбата на автопатот Демир Капија – Смоквица се одвива со намалено темпо откако стотина градежни работници, ангажирани од грчката компанија „Актор“, од денеска ги бојкотираат редовните активности. Револтирани се што два месеца немаат земено плата иако им било ветено дека парите ќе ги добијат пред велигденските празници. Најавуваат дека од утре започнуваат со штрајк, кој веќе го најавиле во полиција, јави Телма.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново