Македонија има сериозна трговска размена од 1,2 милиони долари и стокова размена од 22,1 отсто со Турција, Албанија и Бугарија, земјите кои ги поврзува Коридорот 8, а состојбата со коридорот е очајна, особено на единствената влезна точка на гас, рече претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески, кој заедно потпретседателите и членовите на Управниот одбор на Комората остварија работна посета на главната мерна станица на гасоводот на „ГА-МА“ на влезната точка кај селото Жидилово, Кривопаланечко.

До крајот на годината авионските карти може да поскапат до 25 отсто поради зголемената цена на горивата и услугите, предупредија челниците на авио-компаниите на годишниот собир на лидери во оваа индустрија.

Врвните македонски вина на Винарската визба „Тиквеш“ и бутик винарницата „Домен Лепово“ освоија две нови златни и шест сребрени медали на реномирани светски вински натпревари кои се одржуваат во Белгија и Франција.

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека Грција годинава очекува рекорден број туристи, односно 32 милиони гости.

Македонската банкарска асоцијација денеска во Скопје ќе биде домаќин на 46-тиот состанок на асоцијативните членки на Европската банкарска федерација (ЕБФ).

Десетте реновирани железнички станици во Македонија, по линија на Паневропскиот коридор 10 и кракот 10-д, ќе бидат промовирани денеска во Велес, како дел од кампањата „ЕУ за тебе“ за промоција на инвестициите на ЕУ во Македонија.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново