Најдоброто нешто што го направи Владата во македонската економија е што успеа да ја извади од виртуелниот свет, порача вечерва вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев.

Дигиталната валута биткоин доживеа нов удар откако поединечни банки забранија негово купување со кредитни картички.

Државниот долг на крајот на 2017 година е понизок за 1 процентен поен, а јавниот долг е понизок за 1,7 процентни поени, споредено со крајот на 2016 година, објави Министерството за финансии.
Ова, според МФ, е прво годишно намалување на државниот и јавниот долг од 2009 година.

Границата за станување ДДВ обврзник веднаш да се врати на два милиони денари, а потоа да се отвори широка дебата преку која ќе се одлучи колкав да биде прагот од 2019 година и кои сè категории ќе влезат во режимот на овој данок, предлага поранешниот министер за финансии, Никола Поповски во изјава за Алсат-М.

Премиерите на Република Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас денска ќе го одржат клучниот состанок во врска со спорот за името во швајцарското одморалиште Давос, каде се одржува Светскиот економски форум.

Светскиот економски форум е во полн ек, започнаа и првите говори на видни политички имиња од светски калибар, а се одржаа и повеќе панели на кои се говореше за жешки теми. Давос е интересен и во истовреме многу важен настан, смета Стево Пендаровски, универзитетски професор кој во 2003 година беше таму како дел од македонската делегација која ја предводеше покојниот претседател Борис Трајковски за Фактор.

Поврзани вести

 

Најново