Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Бугарија е земјата во ЕУ со најмалку смртни случаи предизвикани од онколошки заболувања. 17 отсто од Бугарите умираат од рак, покажуваат податоците на Евростат, кои беа презентирани од Европската комисија.

Бугарија е меѓу четирите земји во европското обединување, во кои мажите умираат од рак многу почесто од жените.

Во ЕУ еден од четири смртни случаи се должи на онколошки заболувања. Најчесто од рак умираат Словенците и Холанѓаните со 30%.

Во Бугарија од рак во 2013 година починале 18 114 лица, како најчесто распространета форма на болеста е кај белите дробови (20 отсто), следат ракот на дебелото црево (14 отсто), на дојка (7 отсто ), на панкреасот (6 проценти) и на простатата (5 отсто).
Во ЕУ во 2013 година ракот го одзеде животот на 1,3 милиони луѓе.

Извор: Локално

 

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.