Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

За сосема чист избирачки список е неопходен попис, тврди поранешниот директор на Заводот за статистика, Дончо Герасимовски. Разликите, вели, се големи меѓу бројот на населението во земјава и бројот на избирачи, јави Телма.

Поради нефункционирањето на институциите, не се знае точно ниту колкумина од тие што работат подолго време во странство имаат лични карти овде.

Герасимовски смета дека тие што се надвор подолго од една година, треба да се извадат од избирачкиот список и да се стават на посебниот список за дијаспората. На дебатата на оваа тема, беа присутни и од невладината МОСТ кои, поради обемноста на процесот и нејаснотиите во законот, не сакаат да шпекулираат со рокови, до кога би можел да се прочисти списокот.

Но, апелираат до сите партии, да бидат објективни и да им дозволат на ДИК, да ја спроведат работата како што треба.

Алексов укажува дека се работи за огромно количество на податоци кои треба да се стават на една линија за да може да се вкрстуваат. Станува збор за над 100 бази на податоци со над еден милион досиеја за секој граѓанин посебно.

 

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.