Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Белгиските власти соопштија дека браќата Халид и Ибраим ел-Бакрауи ги извршиле самоубиствените бомбашки напади вчера на аеродромот и во метрото во Брисел, во кои загинаа 31 луѓе, а 270 беа ранети, јави Радио Слободна Европа.

Исламската држава ја презеде одговорноста за нападот.

Федералниот обвинител Фредерик Ван Леу денеска изјави дека во корпа за отпадоци на улица е пронајден компјутер со белешка на едниот од напаѓачите, Ибраим, кој напишал дека станува сè понесигурен и исплашен да не заврши во затвор.

Двајцата други осомничени кои се гледаат на сигурносните снимки сè уште не се идентификувани. Нападите се случија неколку дена, откако во Брисел беше уапсен еден од осомничените за минатогодишните терористички напади во Париз, Салах Абедеслам.

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.