Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Европа сака Брегзит веднаш, Шкотска става вето, а граѓаните сакаат повторно да гласаат.

Британците очигледно сфатија дека со гласањето за Брегзит на референдумот си пукаа в нога, па сега масовно потпишуваат онлајн петиција за повторување на референдумот.

Нивниот премиер Дејвид Камерон, кој по резултатот поднесе оставка на својата позиција, рече дека ново изјаснување нема да има.

Европската унија е гневна, лидерите на најмоќните земји на Велика Британија порачаа дека разводот нема да биде пријателски и дека очекуваат што побрзо да се покрене процедура за излез.

Дејвид Камерон, кој на црниот петок најави оставка, нема намера да почне раздружување на Велика Британија со ЕУ. Тоа ќе го одработи неговиот наследник, кој конзервативците треба да го изберат на конвенцијата во октомври.

– Зошто би работел на најтешките моменти за друг да има корист?‟, наводно се пожалил Камерон на најтесниот круг на соработници, дознава „Индепендент“.

Претходно Камерон се обрати до јавноста порачувајќи дека од нов референдум нема да има ништо.

И додека некои европски лидери веќе ја предупредуваат Велика Британија да не одолговлекува, туку веднаш почнаа преговори за излез, Лондон не покажува знаци на брзање.

Во Берлин отидоа Франсоа Оланд, Матео Рензи и Доналд Туск. По средбата германската канцеларка Меркел изјави дека нема да инсистира на кратки рокови и дека Европската унија не треба да биде лоша кон Британија. Смета дека приоритетот на преговорите не треба да биде одвраќање на останатите членки од напуштање на европскиот блок.

Истовремено, Европскиот парламент и неговиот претседател Мартин Шулц сакаат процедурата за излез да почне што побрзо. На Британците имаат намера да им дадат рок за доставување официјален извештај до Брисел за резултатот од референдумот, пренесоа германските медиуми. За да почне долготрајната процедура за излез, Лондон мора официјално да поднесе барање за излез од Унијата.

Додека се чека почеток на процедурата, не престануваат да стигнуваат потписи за нов референдум. Парламентот ќе ја разгледа следните денови, но дебатата не може да ја доведе во прашање првичната одлука за излез од ЕУ.

Шкотска може да стави вето

Шкотска која гласаше за останување во ЕУ може да стави вето на Брегзитот. Првата министерка Никола Старџен најави за Би-Би-Си дека такво барање Владата ќе упати до Парламентот. Втор референдум за независност на Шкотска се чини извесен.

– Контекстот и околностите драматично се променија од 2014 година. Обединетото Кралство во кое Шкотска тогаш гласаше за останување, повеќе не постои. Ова е начин како најдобро да ја заштитиме стабилноста на Шкотска, рече Старџен.

Милијардерот Џорџ Сорос предупредува дека британската одлука за излез длабоко ја дестабилизира ЕУ и ја турка кон распад. На европските лидери тој им предлага обнова на Унијата на нови темели, со цел европскиот проект да може да се спаси.

Обединетото Кралство поради сето ова може да се распадне. Сепаратистичката партија на Северна Ирска веќе најави референдум за припојување на Ирска.

Ќе платат и луѓето и економијата

– Велика Британија може и не мора да постигне релативно подобар успех надвор од Европската унија, но нејзината економија и луѓето многу ќе страдаат на краткорочен и среднорочен период, рече Сорос, кој пред референдумот предупредуваше дека Брегзит ќе предизвика финансиски слом во Велика Британија.

И во Кина расте загриженоста поради последиците од британската одлука по глобалната економија. Во Кинеската централна банка оценуваат дека Брегзит може да значи крај на глобализацијата, што би било еднакво лошо и за светот и за Кина, предупредуваат тие.

Шокот од Брегзит го чувствуваат и меѓународните финансиски пазари. По остриот пад на фунтата, разнишано е и еврото, додека инвеститорите се вртат кон златото чија цена расте. Реагираат и кредитните агенции. „Мудис“ ги намали перспективите на британскиот рејтинг од стабилни кон негативни. Агенцијата предупреди дека Велика Британија ќе има послаб економски раст, како и дека ќе следи подолг период на нестабилност.

Извор: Локално

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

veles

Општина Велес ја известува јавноста дека на четвртата седница на Општинскиот штаб за заштита и спасување, која се одржа на 23 март 2020 година (понеделник) во проширен состав се донесоа следниве заклучоци:

  • За спроведувањето и реализацијата на препораките за ограничено движење на граѓаните на јавните места и во институциите, Општина Велес ќе ја известува јавноста преку официјалната интернет страница, преку официјалните социјални мрежи, како и преку електронските и пишани локални медиуми;
  • Поради неисправноста на водата во село Сопот за потребите на жителите од село Сопот, Општина Велес обезбедува достава на канистер со вода за техничка употреба и флаширана вода за пиење.

veles

Општина Велес ја известува јавноста дека на четвртата
седница на Општинскиот штаб за заштита и спасување, која
се одржа на 23 март 2020 година (понеделник) во проширен
состав се донесоа следниве заклучоци:
- Предложената мерка, Малиот пазар во „Нова населба”,
да остане затворен за работа, останува во сила;
- ЈКП „Дервен” да донесе Одлука во врска со работењето
на Градскиот пазар да работи секој ден, од 06:00 до
13:00 часот;
- Да се ограничи продажбата исклучиво само на
земјоделски производи (овошје, зеленчук и други
прехрамбени производи);
- Прехрамбените производи да бидат изложени на секоја
втора тезга во редот;
- Да се изврши оградување на паркинг просторот надвор
од пазарот, да не се дозволува продажба на производи;
- Да се регулира влегувањето и излегувањето на
посетителите во пазарот, со два влезови;
- Пред влезовите да се забележи влегувањето преку
двајца редари и да се внимава на физичикото
растојание при влегувањето;
- Задолжително носење на заштита опрема (маски и
ракавици) на продавачите;
- На влезовите да биде поставено средство за
дезинфицирање и маски за потребите на купувачите;
- Местото на продажба на производи од ист вид, се
утврдува од раководителот на ЈП Пазари при
доделувањето на тезгата за продажба;
- ЈКП „Дервен” се задолжува преку јасно видливо
известување до граѓаните да го определи
времетраењето на задржување на купувачот во пазарот;

- По препораки на Светската Здравствена Организација
(СЗО) ЈКП „Дервен” од денес врши зголемување на
нивото на хлор во водоснабдителниот систем по 0,5 ml/L
милиграми на литар резидуален хлор во градскиот
водоснабдителен систем;
- Согласно Оперативниот план за дезинфицирање се
задолжува ЈКП „Дервен” да спроведе дезинфицирање на
на детските забавни паркови, спортските терени,
патеката околу езерото „Младост” и други јавни
површини во градот.

 

veles

Општина Велес ја известува јавноста дека на четвртата
седница на Општинскиот штаб за заштита и спасување, која
се одржа на 23 март 2020 година (понеделник) во проширен
состав се донесоа следниве заклучоци:
- Се задолжуваат мобилните тимови на МВР – СВР Велес
на двата пунктови при влезот во град Велес, одредени
на улиците „Вардарска” и „Димитар Влахов”, да вршат
редовна контрола на физичката состојба на учесниците
во сообраќајот, како и дезинфенкција на возилата;
- Се задолжува МВР – СВР Велес да одреди тимови кои
ќе вршат контрола на движењето на граѓаните кон езеро
„Младост”;
- МВР одредува една патрола со двајца униформирани
полицајци за воведување на ред на влезовите на
пазарот.

 

veles

Општина Велес ја известува јавноста дека на четвртата
седница на Општинскиот штаб за заштита и спасување, која
се одржа на 23 март 2020 година (понеделник) во проширен
состав се донесоа следниве заклучоци:
- Се упатуваат управителите на згради, претседателите
или претставници на куќните совети на станбените
згради, да стапат во контакт со Центарот за јавно здравје
со цел добивање конкретни информации за начинот на
употреба на средства за дезинфицирање на зедничките
простории, телефон за контакт: 078 246 729.

 

 

 

 
   
   
   
   

Најново