Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Европската комисија предложи да се продолжи со 3 месеци дозволата на извршување на гранични проверки од Германија и Австрија, како и од Данска, Шведска и Норвешка во рамките на Шенген. Причините се стравувања во овие земји дека нов бран илегални имигранти кои се наоѓаат во Грција, ќе тргне на Запад. Тие побарале и повеќе време за да го обработат големиот број барања за азил поднесени од максимумот на миграција криза, кои се уште не се разгледани, соопшти еврокомесарот за миграцијата Димитрис Аврамопулос во Стразбур, пренесе Локално.мк.

Во мај и јуни Германија, Австрија, Данска, Шведска и Норвешка ги вратија граничните контроли поради приливот на илегални имигранти. Брисел им беше дозволеил да се проверуваат само до 12 ноември, но сега бариерите остануваат спуштени барем до средината на февруари.

Според Аврамопулос петте Шенген држави стравуваат дека ако ги отстранат проверките сите кои се наоѓаат во Грција над 60 000 мигранти, кои ќе се упатиле кон Западна Европа.

Аврамопулос додаде дека продолжувањето на рокот е “исклучителна мерка во исклучителни околности, а не нова реалност и правило “.

Тој појасни дека Германија и Австрија, како и трите скандинавски земји се обврзаа да прават проверки на минимални нивоа и дури да не ги применуваат ако нема потоци од имигранти.

Предлогот на Комисијата, која треба да биде одобрена од земјите членки, доаѓа само 5 дена откако германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека внатрешните контроли треба да продолжат, додека надворешните граници на ЕУ не се доволно добро заштитени.

Меркел додаде дека Берлин сака да го врати слободното движење, гарантирано од Шенген, но дека сегашните потреби бараат внатрешните граници да се чуваат. Враќањето кон Шенген ќе станува чекор по чекор, рече таа, без да посочува рокови.

Текстот во целост прочитај го ТУКА.

 

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

banerknigovodstvo

Најново