Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Изборот на Доналд Трамп за претседател на САД ќе ja направи работата на ЕУ потешка, прогнозира претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц, цитиран од Ројтерс. “Треба да гo почитуваме идниот претседател на САД. Се надевам дека ќе најдеме начин да соработуваме “, рече Шулц за радио” Европа 1 “.

ЕУ и САД ќе продолжат да работат заедно, напиша на “Твитер”, високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини во првата реакција на резултатите од американските претседателски избори.

Извор: Локално

 

 

 

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

banerknigovodstvo

Најново