Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Германија се соочува со бум на лажни вести. Претставници на германската влада објавеија дека ќе го истражат невиденото ширење на лажни вести, пишува британскиот весник. “Гардијан”.

Вестите доаѓаат на позадината на пораки за тоа дека Русија се обидува да влијае на германските парламентарни избори оваа година.

Германската Федерална служба за заштита на Уставот вели дека е регистрирана “огромна употреба на финансиски извори” и користењето на широк спектар на средства за руска пропаганда за дезинформација, која има за цел да ја дестабилизира германската влада.

Според зборовите на владиниот портпарол Штефан Зајберт земјата ќе ги искористи сите средства со кои располага, за да се испита ширење на лажни вести. “Ние се соочуваме со феномен чии димензии не сме го ни помислиле ниту виделе досега”, рече тој.

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.