Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Поради сообраќајна несреќа, сообраќајот на автопатот Велес - Скопје, пред тунелот во близина на Катланово, се одвива во една коловозна лента.

Граничниот премин Евзони сè уште е затворен за сообраќај, поради штрајк на грчките земјоделци. Премините Дојран и Меџитлија се отворени за сообраќај.

Сообраќајот на патиштата се одвива по наместа влажни коловози. Магла со видливост од 50 до 100 метри има на патниот правец Лисец-Попова Шапка-Лисец.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е почеста појава на одрони, особено на патните правци: Кочани -Мак. Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Д. Капија - Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен - Буково.

Регионалниот пат Ресен – Охрид (преку национален парк Галичица) од 15.11.2016 до 01.04.2017 е затворен за сообраќај.

Од охридската страна возилата со вкупна тежина до 3,5 тони можат да се обраќаат само до месноста “Kорита”.

Денес времето ќе биде претежно облачно, а во вечерните часови и во текот на ноќта се очекува слаб локален дожд, а на планините слаб снег. Врнежите од дожд и снег ќе продолжат и в петок претпладне.

Во деновите од викендот ќе биде постудено со пониски дневни температури, а утринските во поголем дел од земјата ќе бидат негативни.

 

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.