Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Радикалната десница од југоисточна Европа преку референдум ќе бара изедначување на платите во Европската Унија.

Европската комисија регистрирала иницијатива која бара да се намалат економските разлики. 

Зaд движењето Wage union стојат движења од Хрватска, Полска, Словачка, Романија, Бугарија, Летонија и Естонија, земји во кои платите се пониски од оние на западот.

Се очекува за година дена да се соберат над милион потписи.

Ако во ова успеат седум држави од ЕУ, Европа ќе мора да реагира во рок од три месеци.

Се смета дека покрај еднаквост на цени во Европа мора да има и еднаквост на плати.

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.