Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Истражувачкото новинарство е „јавно добро“ и „главно оружје во борбата против корупцијата“, стои во Резолуцијата на Парламентарното Собрание на Советот на Европа (ПССЕ) усвоена синоќа, врз основа на извештајот на турската пратеничка Ѓулсун Билгехан.

Како што јави дописникот на МИА од Стразбур, пратениците од 47-те земји членки на Советот на Европа, ги поттикнуваат нивните национални парламенти „активно да бараат синергија со новинарите и истражувачките медиуми во промовирањето на акцијата за добро владеење” и да го признаат „правото да даде аларм во сите случаи во кои се врши објавување со добра волја на информации кои се јасно од јавен интерес“, како на пример кога станува збор за кршење на човековите права или кривичното право, вклучувајќи активен или пасивен поткуп или факти кои откриваат закани за безбедноста, здравјето или животната средина.

Остварувањето на ова право треба да биде „објективен услов за исклучување на кривична одговорност“ и „мерките на навредување, одмазда или притисок против изворите на информациите“ треба да бидат забранети и казнети.

Во препораката, Собранието особено смета дека Советот на Европа „треба посилно да го поддржи подобрувањето на националните законодавства за транспарентноста и пристапот до информациите и заштитата на изворите на информации“ и ја истакна потребата да се спроведе проценка на националните практики и легислатива за ова прашање.

Благодарејќи на истражувачкото новинарство и на истражувачките медиуми, беше откриен скандалот „Кавијаргејт“ во кој се вмешани членови на ПССЕ, по што е назначена тричлена експертска група која треба да истражува за наводната корупција на некои челснови на ова тело.

Извор: МИА

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.