Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Европската инвестициска банка планира во следните три години на Западен Балкан да му обезбеди дополнителни 3,5 милијарди евра за инфраструктурни проекти, од кои поголемиот дел средства ќе бидат наменети за Србија, најави денеска шефицата на канцеларијата на ЕИБ за Западен Балкан, Дубравка Негре.

– Планираме да ги зголемиме активностите на Балаканот, преку т.н. Иницијатива за зголемување на економската отпорност на регионот. Во следните три години планираме да вложиме дополнителни 3,5 милијарди евра, од кои очекуваме дека околу 50 отсто ќе отидат на проекти во Србија, рече Негре за Танјуг.

Таа објасни дека овие пари ќе бидат главно за проекти во патната и железничката инфраструктура.

Според неа, во рамки на оваа Иницијатива ЕИБ планира да издвои дополнителни 6,5 до седум милијарди евра за Северна Африка, од каде доаѓаат миграциските проблеми, но и за транзитните земји на Балканот.

– За овие два региона планираме дополнителни 6,5 до седум милијарди евра, од кои околу 3,5 милијарди ќе бидат за Западен Балакан, наведе Негре.

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.