Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Хрватска утре го презема претседавањето со Советот на Европа, првпат по 22 години откако стана членка.

На претстојниот дводневен состаниок на министрите за надворешни работи на членките на Советот на Европа, кој почнува вчерва во данскиот град Хелсингер, Хрватска од Данска го презема ротирачкото претседателство на Комитетот на министри на Советот на Европа. По шест месеци, од Хрватска должноста ќе ја преземе Финска.

Хрватска со паневропската организација претседава првпат откако беше примена за нејзина членка на 6 ноември 1996 година.

Советот на Европа, кој денес брои 47 членки – сите европски земји освен Белорусија – е најстарата европска организација, основана на 5-ти мај 1949 година во Лондон, со цел зајакнување на европското единство и промоција на демократијата, заштита на човековите права и владеењето на правото на европскиот континент.

Министерката за надворешни и европски работи на Хрватска, Марија Пејчиновиќ Буриќ, од 18-ти мај, ќе ја извршува функцијата претседавач на Комитетот на министри на Советот на Европа, и во тоа својство ќе ја претставува целата организација.

 

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.