Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

bregzit fin

Се повеќе Британци сакаат да имаат германско државјанство, како што наближува излегувањето на Велика Британија од Европската унија.

Над 500 молби биле поднесени лани, што е огромен пораст во споредба со претходните години.

Процесот на Брегзит се очекува да започне во март 2019 година, а порастот на барањата за германското државјанство е сигнал дека Британците, кои живеат во странство, всушност не им веруваат на политичарите, вели Холгер Лерхоф од германската статистичка канцеларија.

Според Лерхоф, кој го раководи статистичкиот завод во Берлин-Бранденбург, барањата на Британците за германски пасош се зголемиле од 45 во 2015 на 178 во 2016 и 558 во 2017 година, што е сигнал за недоверба во способноста на политичарите да го спроведат Брегзит.

Додека премиерката Тереза Меј патува низ Европа за да го обезбеди договорот за Брегзит, се повеќе и повеќе луѓе од Велика Британија минуваат процедура на натурализација во Германија.

Бројот на издадени ирски пасоши на жители од Велика Британија и Северна Ирска, исто така, достигна нов рекорд по референдумот во 2016 година за излез на Велика Британија од ЕУ.

Северна Ирска ќе ја напушти ЕУ заедно со останатиот дел на Велика Британија во март 2019 година, додека Република Ирска останува членка на блокот.

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.