Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

evra fin

Европската комисија започна консултации со релевантни соговорници во обид да ја зајакне меѓународната улога на еврото, јави дописничката на МИА од Брисел.

Комисијата соопшти дека консултациите се наменета за финансиските институции и „другите релевантни актери“, што значи дека не се јавни, какви што се често одржува европската извршна власт.

– Целта е да се процени улогата на еврото на странските пазари, посебно во споредба со другите големи валути, стои во денешното соопштение на Еврокомисијата.

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

Најново