Локалните избори ќе бидат распишани на 6 август ако нема промени во планот тие да се одржат на 15 октомври, вели претседателот на Собранието, Талат Џафери, во интервју за државната новинска агенција МИА.

Во рамки на спроведувањето на Итните реформски приоритети од Извештајот со препораки од 2015 година, експертски тим, предводен од Рајнхард Прибе, вчера имаше средба со директорт и членовите на Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ), информира денеска ААВМУ.

Доколку помине во Собранието, предлог законот на Владата, за престанок на важењето на Законот за национален уметник, оваа титула повеќе нема да се доделува на домашните уметници.Обидот на Владата да го укине Законот за национален уметник, е со цел, запирање на нерамноправниот третман меѓу националните уметници и другите вработени во културата, велат од ресорното министерство.

Покрај платата како вработени во Министерството, како хонорар земале уште една плата, бидејќи членувале во комисии, иако тоа се одвивало во текот на работното време. Станува збор за високи суми, и до 50 илјади денари.

Регионалниот пат кој ги поврзува тетовските села .Шипковица и Бродец, е пуштена за сообраќај на една коловозна лента, соопшти авто мото сојузот АМСМ.

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала облачност и слаб ветер од североисточен правец.

Поврзани вести

Најново