Во изминативе денови обвинетите направија вистиски метеж и медиумска парада пред судниците во Апелација.Поддршка си донесоа од своите медиуми и од партијата која тврди дека тоа не е судење туку притисок на раководството и политиката на ВМРО ДПМНЕ и нејзините фронтмени. Во судот сепак се држеше и течеше судска постапка.

Преку ноќта и изутринава времето насекаде беше облачно со локални врнежи од дожд. Дуваше умерен северен ветер.

Министерството за информатичко општество и администрација денска во Скопје организираше јавна консултација со новинарските и медиумските организации посветено на реформите во медиумите.

Фекалии од одводен канал вчера ја поплавија улицата во близина на дивата депонија во Тетово, каде се лоцирани неколку фирми. Со интервенција на Јавното комунално претпријатие Тетово, состојбата е нормализирана, денеска фекалиите беа повлечени во каналот.

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со Стојан Николов, претседател на бордот на директори на Обединета македонска дијапосра.

Едно лице загина, а друго е потешко повредено во сообраќајната несреќа што изутрината се случила на патот Битола-граничен премин Меџитлија, во близина на црквата кај село Кравари.

Поврзани вести

Најново