Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Државниот фонд за ПИОМ ги префрлија сите пари кои што со месеци ги должеа на приватните пензински фондови.

Од „КБ-прво пензиско друштво“ за Телма потврдија дека на нивната сметка легнале 6 милиони евра, колку што изнесуваше долгот на Државниот фонд за придонесите на идните пензионери.

Исто го потврдија и од „НЛБ- нов пензиски фонд“, и на нивната сметка легнале околу 5 милони евра задоценети уплати.

Инаку денеска истекува рокот во кој Државниот фонд треба на Министерството за труд и социјална политика да му ги достави документите за своето работење во последните 4 години.

Пред неколку дена, директорот на ПИОМ Шаип Зенели рече дека натрупаните долгови сукцесивно ќе се намалуваат и порамнувањето ќе заврши за околу 8 месеци.

Министерката за труд, Фросина Ременски формираше специјална комисија со задача да го провери работењето на ПИОм и да утврди зошто Државниот фонд навреме не ги извршува своите обврски кон приватните фондови.

Извор:Телма

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново