Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

tamara fin

Во Кривичниот суд во Скопје денеска требаше да започне судењето за смртта на малата Тамара од Велес, меѓутоа првото рочиште беше одложено бидејќи во судница не се појави петмина од вкупно 12 обвинети во случајот.

Ново рочиште е закажано за 4 јули.

Обвинети се членовите на прво и второстепената комисија, поранешни директори на Фондот за здравствено осигурување и тогашниот претседател на управниот одбор на Фондот.

Обвинителството истрагата ја започна по допрен глас, а претходно кривични пријави за смртта на Тамара односно негативното решение за лекување во странство поднесоа и Хелсиншкиот комитет и мајката на девојчето.

 

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има
потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/04/2019 година.