Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

mk fin

Македонија изби на сите насловни страници на светските медиуми и агенции.Веста за поканата на Македонија и започнувањето на преговори за членство во НАТО дефинитивно за сите е топ историски настан и за светските и балкански лидери и за највлијателните медиуми.

Американскиот „Вашингтон пост“ го пренесува текстот на „Асошиејтед прес“ во кој се вели дека НАТО ја покани Македонија да ги почне преговорите за членство веднаш откако ќе биде решен спорот за името. „Блумберг“ излезе со анализа во која се вели дека НАТО ја ппокани Македонија со намера да се прошири во Југоисточна Европа и покрај противењето на Русија и критиките на амерканскиот претседател Доналд Трамп.
„Блумберг“ ја пренесува изјавата на првиот човек на НАТО, Јенс Столтенберг во која се вели дека веднаш откако ќе бидат завршени националните процедури околу договорот за промена на името земјата ќе стане 30. членка на НАТО.

Украинскиот „Киев пост“ пишува дека лидерите на НАТО ја поканиле Македонија да се зачлени во пактот и дека ја реафирмирале одлуката од 2008 година во иднина и Грузија да стане дел од алијансата.

Потврдена поканата за НАТО

Го поздравуваме договорот помеѓу Атина и Скопје и се согласивме да ја поканиме Владата во Скопје да започне пристапни преговори, откако ќе бидат заоркужени сите внатрешни процедури за да се финализира договорот земјата ќе влезе во НАТО како 30-та членка, изјави генералниот секретар Јенс Столтенберг на прес-конференцијата по првата сесија на северноатлантскиот совет на Самитот на НАТО

Учествуваќи како говорник на конференцијата „НАТО ангажмани: Дијалози на Самитот во Брисел“ Заев истакна дека откако денеска генералниот секретар Јенс Столтенберг ја објави одлуката, следуваат обврските што треба да ги исполнат двете страни.

– Ние се обврзавме на референдум, бидејќи го менуваме уставното име. Референдумот би требало да се одржи кон крајот на септември, почетокот на октомври, потоа следуваат уставните измени, за што се потребни до сто дена според деловникот на Собранието, а потоа следува ратификацијата во грчкиот Парламент. Процесот е многу демократски, нормален и секако верувам дека нашите граѓани во голем процент ќе бидат за, порача премиерот Заев, на конференцијата, на која учествуваа и министерката за одбрана Радмила Шекеринска, шефот на дипломатијата Никола Димитров, вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи и координаторот за НАТО Стево Пендаровски.

 

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има
потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/04/2019 година.