Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

kartanaopstinite fin

Регионален форум „Процесот на децентрализација во Македонија“ ќе се одржи денеска во општина Велес.

На Форумот ќе се обратат заменик-министерот за локална самоуправа Дејан Павлески, амбасадорката на Швајцарија, Сибил Сутер Техада и меѓународниот лидер на програмата Цивика мобилитас Петруш Тоинес.

Најавено е учество и на градоначалниците на општините Велес, Струга и на Гостивар, како и на претставници на граѓанскиот сектор.

Форумот е организиран од страна на Форум – Центар за стратешки истражувања и документација-Скопје, Центарот за економски анализи – Скопје и Институт за развој на заедницата – Тетово, како дел од програмата Цивика мобилитас.

Во рамки на форумот ќе бидат презентирани клучните заклучоци и препораки од истражувањата спроведени од грантистите на програмата Цивика мобилитас: Форум–ЦСИД, ЦЕА и ИРЗ.

Заклучоците и препораките, информираат организаторите, се однесуваат на политиките за рамномерен регионален развој и успешноста на единиците на локалната самоуправа во испорака на законските надлежности и услуги кои ги вршат; (де)централизираниот развој и влијание на граѓанското општество во Македонија; местото и улогата на општинските комисии за односи меѓу заедниците, потенцијалите за ревитализација на месната самоуправа.

 

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.